PKP Cargo Puchar Polski w piłce wodnej: Starcie gigantów w Gorzowie Wielkopolskim

PKP Cargo Puchar Polski w piłce wodnej: Starcie gigantów w Gorzowie Wielkopolskim

Cztery najlepsze zespoły pierwszej rundy trwającego sezonu Ekstraklasy w piłce wodnej zmierzą się ze sobą w Gorzowie Wielkopolskim w walce o cenne trofeum – PKP Cargo Puchar Polski. Impreza, która odbędzie się w weekend 10-11 lutego zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie.


- Cieszę się, że PKP Cargo dołączyło do grona sponsorów Polskiego Związku Pływackiego. To dla nas bardzo ważny partner i wierzę, że wspólnie będziemy podnosić poziom piłki wodnej w naszym kraju – także poprzez rozgrywki o Puchar Polski – mówi prezes PZP, Otylia Jędrzejczak. – Chcemy stale rozwijać tę dyscyplinę i promować ją wśród Polaków. Funkcjonuje już program upowszechniania wśród najmłodszych Splashball, mamy też transmisję najważniejszych spotkań w TVP Sport. To kolejny krok w dobrą stronę – wspomina.

Dwudniowe zmagania zostaną zorganizowane w Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnym Słowianka w Gorzowie Wielkopolskim. – To miasto z olbrzymimi waterpolowymi tradycjami. Jestem przekonana, że w sobotę i niedzielę kibiców czeka prawdziwe święto piłki wodnej – dodaje mistrzyni olimpijska z Aten.
Tym razem do rywalizacji przystąpią drużyny, które zajmują najwyższe miejsca w ligowej tabeli. W półfinałach Nekera AZS Uniwersytet Warszawski zagra z Waterpolo Poznań, a Alfa Gorzów Wielkopolski z Job Center Mega-Invest Poland WTS Polonią Bytom.

Nie sposób wskazać wyraźnego faworyta tegorocznego PKP Cargo Pucharu Polski. To tylko dodaje całym rozgrywkom atrakcyjności. Po historyczny triumf na swoim terenie spróbują sięgnąć zawodnicy Alfy. Podopieczni Marcina Czapli w tym sezonie nie przegrali jeszcze żadnego meczu na Słowiance, a w połowie stycznia uporali się ze swoimi półfinałowymi rywalami z Bytomia, wygrywając po bardzo emocjonującym meczu 10:9. Gracze Polonii dostaną okazję do rewanżu już w sobotę o 17:45. To właśnie to spotkanie otworzy weekendową imprezę, którą wspierają sponsor główny Polskiego Związku Pływackiego – PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., sponsor PZP – PKP Cargo oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

O 19:30 do gry wejdzie lider Ekstraklasy, aktualny mistrz kraju i zdobywca Superpucharu Polski – Nekera AZS UW Waterpolo. Reprezentanci stołecznego klubu staną naprzeciw czwartej drużyny ligowej tabeli, Waterpolo Poznań. Mogłoby się wydawać, że zawodnicy z Wielkopolski są w najtrudniejszym położeniu (w pierwszej rundzie Ekstraklasy przegrali wszystkie mecze z zespołami, które również wystąpią w Gorzowie, ulegając m. in. warszawianom 8:12). Trzeba jednak pamiętać, że każde z ich starć ze ścisłą czołówką było wyrównane. Do tego to właśnie w ekipie z Poznania gra najlepszy strzelec trwającego sezonu. Bartłomiej Kowalewski ma już na swoim koncie aż 31 trafień w 7 meczach.

W niedzielę o 9:30 przegrani z półfinałów zmierzą się w meczu o 3. miejsce, a już o 11:15 rozpocznie się wielki finał. Oba te spotkania będą transmitowane na żywo w TVP Sport i na sport.tvp.pl.

Warto przypomnieć, że najbardziej utytułowaną drużyną w rozgrywkach w XXI wieku jest Łódzkie Sportowe Towarzystwo Waterpolowe. ŁSTW sięgało po trofeum aż 16-krotnie. Trzy razy najlepsza była Arkonia Szczecin, w dwóch przypadkach ze zwycięstwa cieszyli się reprezentanci Polonii Bytom, a po razie puchar podnieśli przedstawiciele Uniwersytetu Warszawskiego i KSZO Ostrowiec Świętokrzyski.