Polacy walczyli w Soma Bay. Piotr Woźniak najlepszym juniorem na inaugurację Pucharu Świata!

Piotr Woźniak i Bartosz Kapała stanęli na starcie pierwszych w tym roku zawodów Pucharu Świata w pływaniu na wodach otwartych. Młodzi zawodnicy Kormorana Olsztyn spisali się w Egipcie bardzo dobrze, plasując się odpowiednio na 14. i 24. miejscu. Co więcej, Woźniak okazał się najlepszym juniorem w całej stawce.

Do rywalizacji w Zatoce Soma stanęło 43 pływaków. Wśród nich znalazło się wielu utytułowanych zawodników, takich jak Gregorio Paltrinieri, Marc-Antoine Olivier czy Kristof Rasovszky. Nie zabrakło też naszych mistrzów Europy juniorów: Piotra Woźniaka i Bartosza Kapały.

Podopieczni Tomasza Grabysy i Agnieszki Kozłowskiej rozpoczęli poranną rywalizację na dystansie 10 km bardzo ambitnie i przez kilka pierwszych kilometrów płynęli w ścisłej czołówce. W drugiej połowie wyścigu do mocnego ataku ruszyła jednak dwunastoosobowa grupa, w której nasi reprezentanci się nie znaleźli. Pierwszy na mecie zameldował się Domenico Acerenza, który wyprzedził swoich kolegów z reprezentacji Włoch: Gregorio Paltrinieriego i Dario Veraniego.

Za wspomnianą grupą, ze stratą minuty i 11 sekund, na metę wpadli Woźniak i Rasovszky. Nasz reprezentant do ostatnich metrów dzielnie walczył z wicemistrzem olimpijskim, ostatecznie dając się wyprzedzić Węgrowi tylko o dwie dziesiąte sekundy. Urodzony w 2005 roku pływak Kormorana zajął 14. miejsce, ale okazał się najlepszym juniorem w całej stawce.

O rok młodszy Kapała do mety dopłynął 4 minuty i 37 sekund za Acerenzą i został sklasyfikowany na 24. pozycji. W pokonanym polu zostawił między innymi dwukrotnego mistrza świata na 25 km, Axela Reymonda z Francji. Wśród juniorów był 4. (najszybszy w roczniku 2006).

Wyniki wyścigu mężczyzn na dystansie 10 km:
1. Domenico Acerenza (Włochy) 1:55:26.40
2. Gregorio Paltrinieri (Włochy) 1:55:28.90
3. Dario Verani (Włochy) 1:55:29.50
…14. Piotr Woźniak (Polska) 1:56:38.30
…24. Bartosz Kapała (Polska) 2:00:03.40

W rywalizacji kobiet zwyciężyła Leonie Beck z Niemiec, która po zaciętej walce na finiszu wyprzedziła Bettinę Fabian z Węgier. Trzecia była Hiszpanka, Angela Martinez. Z kolei w rywalizacji sztafet mieszanych 4x1500 m zwyciężyli Francuzi, a na podium stanęli jeszcze Włosi i Niemcy.

Kolejne zawody z cyklu Pucharu Świata odbędą się za niespełna dwa miesiące. W dniach 24-25 maja najlepsi pływacy długodystansowi zmierzą się ze sobą we włoskim Golfo Aranci.