Powrót do Aten. Czas na mistrzostwa Europy juniorów młodszych w pływaniu artystycznym

Powrót do Aten. Czas na mistrzostwa Europy juniorów młodszych w pływaniu artystycznym

Już w czwartek w Atenach rozpoczynają się mistrzostwa Europy juniorów młodszych w pływaniu artystycznym. Do stolicy Grecji udała się dziesięcioosobowa reprezentacja Polski, która ma za sobą między innymi bardzo udane występy w mistrzostwach Węgier.

Biało-czerwoni kilka tygodni temu zdominowali w Budapeszcie rywalizację w swojej kategorii wiekowej. Michalina Gnacek była najlepsza w konkurencji figur, na podium znalazła się też Marika Dądera-Bzdyra (3. miejsce), a w czołowej dziesiątce sklasyfikowane zostało również rodzeństwo Kasprzyków: Łucja była 5., Matylda 6., a Kacper zajął 8. pozycję.

Do tego Gnacek wygrała rywalizację solistek i wspólnie z Dąderą-Bzdyrą triumfowała wśród duetów. Złote medale obie dołożyły też wraz z całą reprezentacją w konkurencji zespołów, a Kacper Kasprzyk i Zoja Syty okazali się bezkonkurencyjni w duetach mieszanych.

To dobry prognostyk przed występem w mistrzostwach Europy juniorów młodszych (13-15 lat), które odbędą się w dniach 23-26 maja w Atenach. Część naszej kadry miała już okazję poznać stolicę Grecji na ubiegłorocznych mistrzostwach świata w tej kategorii wiekowej. Najlepsze wspomnienia z tamtego startu ma zapewne Gnacek, która wystąpiła nawet w finale solistek w programie dowolnym. Zajęła w nim ostatecznie 12. miejsce. Biorąc pod uwagę jedynie zawodniczki ze Starego Kontynentu, mogła się pochwalić siódmym wynikiem w całej stawce.

Z kolei dla Aleksandry Tekieli, Doroty Olesik, Zofii Dobeckiej oraz Barbary Bocheńskiej będzie to pierwsza możliwość zaprezentowania się na tak dużej międzynarodowej imprezie.

W zawodach na obiekcie pamiętającym igrzyska olimpijskie w 2004 roku wystartuje 180 osób z 23 krajowych federacji. Dwa lata temu w Montceau-les-Mines klasyfikację medalową wygrali Francuzi (Trójkolorowi wywalczyli na własnym terenie 5 złotych, 2 srebrne i brązowy medal).

Nasi zawodnicy wystąpią w Grecji w konkurencjach solistek, duetów, duetów mieszanych i zespołów. Zmagania będzie można śledzić za pośrednictwem transmisji na kanale European Aquatics na YouTube’ie.

Reprezentacja Polski na mistrzostwa Europy:
Barbara Bocheńska
(AZS AWF Poznań),
Marika Dądera-Bzdyra (UKS Pływanie Artystyczne Trzebnica),
Zofia Dobecka (AZS AWF Poznań),
Michalina Gnacek (UKS Pływanie Artystyczne Trzebnica),
Kacper Kasprzyk (UKS Pływanie Artystyczne Trzebnica),
Łucja Kasprzyk (UKS Pływanie Artystyczne Trzebnica),
Matylda Kasprzyk (UKS Pływanie Artystyczne Trzebnica),
Dorota Olesik (UKS Wanda Poznań),
Zoja Syty (UKS Pływanie Artystyczne Trzebnica),
Aleksandra Tekieli (UKS Pływanie Artystyczne Trzebnica)

Harmonogram startów Polaków:
23 maja:
9:00 – program dowolny solistek – eliminacje (Michalina Gnacek)
17:00 – program dowolny duetów – eliminacje (Marika Dądera-Bzdyra/Michalina Gnacek)

24 maja:
9:00 – program dowolny zespołów – eliminacje (Polska)
15:00 – figury (Polacy)

25 maja:
9:00 – program dowolny solistek – finał (ew. Gnacek)

26 maja:
9:00 – program dowolny duetów – finał (ew. Dądera-Bzdyra/Gnacek)
9:00 – program dowolny duetów mieszanych – finał (Kacper Kasprzyk/Zoja Syty)

17:00 – program dowolny zespołów – finał (ew. Polska)