Poznaliśmy gospodarza mistrzostw Europy w 2026 roku

Wiemy już, kto w 2026 roku zorganizuje 38. Mistrzostw Europy w sportach wodnych. Najlepsi sportowcy ze Starego Kontynentu będą rywalizować w Paryżu. Impreza odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia, a medale zostaną rozdane w pięciu dyscyplinach.


Europejska Federacja Pływacka (European Aquatics) postawiła na Francję po raz trzeci. Czempionat odbywał się tam wcześniej w 1931 i 1987 roku – odpowiednio w Paryżu i Strasburgu. Tym razem gospodarzem ponownie została stolica kraju. Zawody zostaną rozegrane dokładnie sto lat po pierwszych mistrzostwach Europy w historii - w dniach 25 lipca – 8 sierpnia i w miejscach, które sportowcy zdążą już doskonale poznać w trakcie tegorocznych olimpijskich zmagań.

Główną areną imprezy w 2026 roku będzie pływalnia w Saint-Denis – jedyny obiekt, który jest budowany od podstaw specjalnie na zbliżające się wielkimi krokami igrzyska. To pływalnia mogąca pomieścić nawet 5 tysięcy kibiców - niskoemisyjna, czerpiąca energię w pełni dzięki panelom fotowoltaicznym, które pokryją dach budynku.
W Saint-Denis rywalizować będą specjaliści od pływania, pływania artystycznego i skoków do wody. Z kolei pływacy długodystansowi zmierzą się ze sobą w Sekwanie, a przy brzegu rzeki zostanie też zainstalowana wieża do high divingu.

Za dwa lata w Paryżu zabraknie jedynie waterpolistów i waterpolistek. Mistrzostwa Europy w piłce wodnej odbędą się bowiem w Belgradzie. Co ciekawe, stolica Serbii już za kilka miesięcy będzie gospodarzem tegorocznego czempionatu w sportach wodnych (10-23 czerwca).