Przez Lublin do Paryża. Startują mistrzostwa Polski w pływaniu!

Przez Lublin do Paryża. Startują mistrzostwa Polski w pływaniu!

Już w czwartek rozpoczną się mistrzostwa Polski seniorów i młodzieżowców w pływaniu. W Lublinie pojawią się niemal wszyscy zawodnicy z krajowej czołówki, którzy powalczą o kwalifikację na igrzyska olimpijskie i inne najważniejsze międzynarodowe imprezy sezonu letniego.

Do udziału w zawodach w Aqua Lublin zgłosiło się aż 733 zawodników ze 124 klubów. Przez cztery dni będą oni rywalizować o medale krajowego czempionatu w 41 konkurencjach i o kwalifikację na imprezy międzynarodowe.

- Pływalnia w Lublinie jest szybka, a zawodnicy lubią tu startować. Liczymy, że będziemy świadkami dużych emocji i dobrych wyników. To ważne zawody dla tych, którzy jeszcze nie mają wypełnionych minimów olimpijskich. Mistrzostwa Polski będą ostatnią szansą na zdobycie miejsca w sztafetach, ale liczymy też na kilka kwalifikacji indywidualnych – mówi prezes Polskiego Związku Pływackiego, Otylia Jędrzejczak.

- Zmagania w Aqua Lublin zamkną pewien rozdział walki o igrzyska i pokażą nam, w którym miejscu jesteśmy. Chcielibyśmy też, żeby ci, którzy mają już kwalifikację zaprezentowali się jak najlepiej, ale oczywiście zdajemy sobie sprawę, że oni skupiają się na tym, żeby najwyższą formę mieć w Paryżu – dodaje nasza mistrzyni olimpijska.

Z grona osób, które wypełniły już minima zabraknie jedynie tych trenujących za oceanem: Katarzyny Wasick oraz braci Chmielewskich. Będzie pozostała szóstka: Ksawery Masiuk, Jakub Majerski, Dominika Sztandera, Kornelia Fiedkiewicz, Adela Piskorska i Laura Bernat. Dla tej ostatniej będzie to powrót do rodzinnego miasta. Trenująca na co dzień w Warszawie reprezentantka AZS UMCS Lublin zaprezentuje się na 100 m stylem dowolnym oraz na wszystkich trzech dystansach w stylu grzbietowym.

Wśród gwiazd mistrzostw pojawi się też legenda polskiego pływania, Paweł Korzeniowski, który wystartuje na dystansie 100 m stylem motylkowym. To właśnie w tej konkurencji spróbuje wywalczyć kwalifikację na szóste igrzyska olimpijskie w swojej karierze. Do tej pory ta sztuka udała się tylko dwóm polskim sportowcom: Jerzemu Pawłowskiemu w szermierze i Adamowi Smeczyńskiemu w strzelectwie.

W trakcie czempionatu do zdobycia będą również przepustki na mistrzostwa Europy, które w czerwcu odbędą się w Belgradzie. Z kolei młodzi pływacy staną przed szansą na wypełnienie minimów na mistrzostwa Europy juniorów i na znalezienie się w kadrze, która wystartuje w wielomeczach. Zawody w Aqua Lublin wspierają sponsor główny PZP – PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., sponsorzy: PKP Cargo i Arena, Ministerstwo Sportu i Turystyki, a także partnerzy związku: Variopool i Carolina Medical Center.

Ciekawie zapowiada się między innymi walka o zwycięstwo w klasyfikacji medalowej i punktowej. Przed rokiem w Olsztynie w tym drugim zestawieniu zaciętą rywalizację stoczyły AZS UMCS Lublin i AZS AWF Katowice. - Wiadomo, że w Katowicach jest silna grupa seniorów i tam zgromadziła się większość zawodników kadry narodowej. Ciężko nam będzie tu odnieść łatwe zwycięstwo, ale będziemy walczyć i myślę, że jesteśmy faworytami – mówił przed krajowym czempionatem trener ekipy z Lublina, Piotr Kasperek.

Długo wyczekiwane zawody rozpoczną się już w czwartek i potrwają cztery dni. Eliminacje będzie można śledzić codziennie od godziny 9:00. Z kolei sesje finałowe w pierwsze dwa dni rozpoczną się o 17:00, w sobotę o 16:30, a w niedzielę o 15:30. Transmisja z porannych bloków będzie dostępna na kanale Polskiego Związku Pływackiego na YouTube’ie, natomiast popołudniową walkę o medale pokaże TVP Sport.