Rekordowe spotkanie w Tarnowskich Górach. Ponad 400 dzieci wzięło udział w projekcie „Śladami Mistrzów”

Rekordowe spotkanie w Tarnowskich Górach. Ponad 400 dzieci wzięło udział w projekcie „Śladami Mistrzów”

Tak dużej frekwencji na spotkaniu w ramach projektu Polskiego Związku Pływackiego „Śladami Mistrzów” jeszcze nie było. W Tarnowskich Górach ponad 400 dzieci miało okazję wysłuchać wykładów z psychologii sportu i dietetyki oraz poznać bliżej wielkie pływackie osobistości.

Hala Sportowa Tarnogórskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji od samego rana tętniła życiem. Uczniowie pobliskich Szkół Podstawowych licznie zjawili się na trybunach, by zainspirować się drogą na szczyt utytułowanych sportowców, którzy zakończyli już swoje kariery. W spotkaniu wzięli udział Prezes PZP i jedyna mistrzyni olimpijska w historii polskiego pływania, Otylia Jędrzejczak oraz medaliści mistrzostw świata: Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk i Wojciech Wojdak.

- Cieszymy się, że nasze wydarzenie przyciągnęło tak liczne grono młodych ludzi. Wielu z nich jest dopiero na początku swojej przygody ze sportem, ale widać w nich dużo pasji i zainteresowania tematami, które są poruszane. Chcielibyśmy, żeby takie spotkania inspirowały ich do podążania śladami mistrzów i pokonywania własnych słabości – mówiła Otylia Jędrzejczak.

– Zawsze podkreślam, że to bardzo ważny projekt dla Polskiego Związku Pływackiego, popularyzujący pływanie, mający pokazywać jego dobre strony, możliwości czy pozytywny wpływ na zdrowie. Dziś wzięłam też ze sobą z Muzeum Sportu i Turystyki replikę mojego złotego medalu olimpijskiego z Aten, by młodzież zobaczyła jakie efekty daje zaangażowanie i ciężka praca na treningach – dodała.

Uczestnicy tradycyjnie rozpoczęli dzień od wykładów. Najpierw dietetyk Natalia Główka opowiedziała o najważniejszych aspektach zdrowego żywienia, a psycholog sportowa Małgorzata Fijałek-Żuk pracowała z dziećmi nad koncentracją, mówiąc też o rutynie przedstartowej czy emocjach towarzyszących zawodom.

Następnie wszyscy wzięli udział w sesji zdjęciowej z mistrzami i otrzymali od organizatorów poczęstunek. Po krótkiej przerwie rozpoczęło się spotkanie z mistrzami, w którym wziął udział również kierownik ds. sportu Tarnogórskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz członek prezydium zarządu PZP, Tomasz Pąchalski.

Ostatnia część wydarzenia okazała się też doskonałą okazją do uczczenia urodzin Aleksandry Urbańczyk-Olejarczyk. Brązowa medalistka mistrzostw świata w 2013 roku i ośmiokrotna medalistka mistrzostw Europy otrzymała specjalnie przygotowany tort i wysłuchała głośnego „Sto lat”. – Jeszcze nigdy 400 osób naraz nie śpiewało mi z okazji urodzin – mówiła łodzianka. Później uczestnicy mogli zadawać pytania i poznać wiele historii, które doprowadziły do sukcesów Jędrzejczak, Urbańczyk i Wojdaka. Na koniec każdy otrzymał certyfikat potwierdzający udział w projekcie, na którym znalazły się też autografy naszych mistrzów.

Projekt „Śladami Mistrzów” został dofinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Cykl wydarzeń przeznaczonych dla dzieci w wieku 10-14 lat wspiera również sponsor główny Polskiego Związku Pływackiego – PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.