Rekordy życiowe braci Chmielewskich

Michał Chmielewski poprawił rekord życiowy na 50 m stylem motylkowym, a jego brat Krzysztof popłynął najszybciej w karierze na dystansie 400 m stylem zmiennym podczas piątego dnia mistrzostw świata juniorów w Limie. Obaj bliźniacy solidarnie zakończyli zmagania w swoich konkurencjach na 5. pozycji.

Sprinterska rywalizacja delfinistów układała się dla Michała od samego początku bardzo dobrze. W sumie w stolicy Peru aż trzykrotnie bił życiówkę i w finale doprowadził ją do poziomu 24.30. Wyprzedziło go tylko czterech zawodników, na czele z Diogo Ribeiro z Portugalii, który ustanowił nowy rekord świata juniorów (22.96). Dla Polaka taki występ to dobry prognostyk przed ostatnim startem – na dystansie 200 m stylem motylkowym.

Świetną formę zaprezentował też Krzysztof Chmielewski. Już w eliminacjach 400 m stylem zmiennym poprawił życiówkę o jedną dziesiątą sekundy. To był jednak tylko zwiastun tego, co miało się wydarzyć parę godzin później. W finale zawodnik Muszelki Warszawa popłynął o kolejne półtorej sekundy szybciej, uzyskując czas 4:21.17. Wyścig wygrał rewelacyjny Japończyk, Riku Yamaguchi.

W wyścigu medalowym wystąpiła jeszcze Laura Bernat. Zawodniczka AZS UMCS Lublin przepłynęła 50 m stylem grzbietowym w 29.45 i została sklasyfikowana na 7. miejscu. Wygrała Lora Komoroczy z Węgier (28.51), przed Aimi Nagaoką z Japonii oraz Włoszką Sarą Curtis.

Po sesji popołudniowej wiemy, że w niedzielnych finałach wystartują Paulina Cierpiałowska i Filip Urbański. Nasz żabkarz zapewnił sobie kwalifikację na dystansie 50 m stylem klasycznym z 3. rezultatem półfinałów (28.55), a nasza delfinistka była 6. na 100 m stylem motylkowym (1:01.08). 

Do najlepszej ósemki na 100 m stylem dowolnym nie wszedł natomiast Krzysztof Matuszewski. Zawodnik Astorii Bydgoszcz był 9. (z czasem 50.53). Do pozycji premiowanej awansem zabrakło mu naprawdę niewiele – zaledwie 13 setnych sekundy. Już na etapie eliminacji z występami w tej konkurencji pożegnał się Szymon Misiak (22. miejsce).

Rano odpadł również Michał Piela. Złoty medalista mistrzostw Europy juniorów na 400 m stylem zmiennym w swojej koronnej konkurencji uplasował się na 11. lokacie.

Reprezentantów Polski, wspieranych w Limie przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz firmy Arena, Variopool, Carolina Medical Center i MCC Medale, czeka teraz ostatni dzień rywalizacji. Przed jego rozpoczęciem biało-czerwoni mają na koncie 5 złotych i 4 brązowe medale. W niedzielę spróbują ten dorobek jeszcze poprawić.