Ruszają najważniejsze pływackie zawody w naszym kraju!

Już w środę rozpoczną się 95. Główne Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu. W olsztyńskiej Aquasferze wystąpią zawodnicy ze ścisłej krajowej czołówki, którzy będą walczyć o kwalifikacje na najważniejsze imprezy międzynarodowe sezonu letniego.

- Mistrzostwa Polski na pewno dostarczą dużo emocji. Do rywalizacji zgłosiło się ponad 600 zawodników z całego kraju, znacznie więcej niż przed rokiem. Najlepsi powalczą o kwalifikację na aż siedem imprez międzynarodowych. Między innymi na mistrzostwa świata, które w lipcu odbędą się w Fukuoce – mówi prezes Polskiego Związku Pływackiego, Otylia Jędrzejczak. 

Do tej pory kwalifikację na czempionat globu wywalczyło pięć osób: Katarzyna Wasick, Adela Piskorska, Paulina Peda, Ksawery Masiuk i Krzysztof Chmielewski. Kandydatów do tego, by dołączyć do reprezentacji, która wyleci do Japonii nie brakuje.

Na tym jednak nie koniec. W trakcie najbliższych czterech dni polscy pływacy powalczą również o kwalifikację na Uniwersjadę, młodzieżowe mistrzostwa Europy, mistrzostwa świata i Europy juniorów, Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy (EYOF) oraz juniorski wielomecz, który w maju odbędzie się w Gliwicach.

Olsztyn w ostatnich latach zdobył spore doświadczenie w organizowaniu tak ważnych zawodów. Letnie mistrzostwa odbyły się w Aquasferze już czterokrotnie: w latach 2012-2014 oraz w 2019 roku. Tym razem na mistrzostwa organizowane przy wsparciu sponsora głównego PZP – PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., a także Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz firm Arena, Variopool i Carolina Medical Center – przyjechało 615 zawodników ze 114 klubów. Najliczniejsze reprezentacje wystawią G-8 Bielany Warszawa (46 osób), AZS UMCS Lublin (34) i AZS AWF Katowice (28).

Eliminacje będą się rozpoczynać o godzinie 9:00, a finały o 17:15 (za wyjątkiem soboty, gdy początek walki o medale zaplanowano na 16:10). Transmisję z porannych bloków będzie można oglądać na kanale PZP na YouTube’ie, natomiast sesje finałowe pokaże TVP Sport. Popołudniowe zmagania będą również dostępne w internecie – na stronie sport.tvp.pl.