Sport i zdrowie - Synchro Start przyciąga dzieci do pływania artystycznego
Sport i zdrowie - Synchro Start przyciąga dzieci do pływania artystycznego
Synchro Start to jeden z trzech programów upowszechniania sportów wodnych realizowanych przez Polski Związek Pływacki w 2023 roku. Projekt sprawił, że do pływania artystycznego zaczęło trafiać coraz więcej młodych zawodników. W ostatnich miesiącach w zajęciach wzięło udział niemal 300 dzieci.
- Synchro Start to jeden z naszych flagowych programów upowszechniania dyscyplin pływackich. Zależy nam, by w pływaniu artystycznym pojawiło się więcej dziewcząt i chłopców, którzy zakochają się w tej pięknej i bardzo prozdrowotnej dyscyplinie. I tak się rzeczywiście dzieje już drugi rok. Miejmy nadzieję, że później będzie można z tej coraz liczniejszej grupy wyławiać największe talenty, które będą stale podnosić swój poziom i prezentować się na najważniejszych imprezach – mówi prezes Polskiego Związku Pływackiego, Otylia Jędrzejczak.
Aktualnie zajęcia pływania artystycznego odbywają się w siedmiu województwach: dolnośląskim, mazowieckim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, świętokrzyskim i podlaskim. Cztery ostatnie na mapie pływania artystycznego pojawiły się dzięki programowi. Projekt Synchro Start został dofinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Całą akcję wsparł też sponsor główny Polskiego Związku Pływackiego – Polska Grupa Energetyczna S.A.
- W 22 grupach przygodę z pływaniem artystycznym kontynuuje ponad 280 dzieci, a część z nich już w czerwcu 2024 roku zobaczymy w zawodach Systemu Sportu Młodzieżowego. To dlatego, że program Synchro Start ma na celu rozwój dyscypliny u podstaw, ale także przygotowanie dzieci do udziału w sportowej rywalizacji w kolejnych kategoriach wiekowych – mówi koordynatorka projektu, Monika Szczęśniak.
Poza prowadzeniem zajęć stacjonarnych ich uczestnicy dwukrotnie – w czerwcu i w grudniu, spotkali się na pięknym sportowym festiwalu pod nazwą: Pierwszy Krok w Synchro. Czerwcowe zawody przyciągnęły 71 zawodniczek i zawodników, ale grudniowa impreza, która już drugi rok z rzędu odbyła się w kolebce pływania artystycznego, czyli na pływalni warszawskiego Pałacu Młodzieży (II. Memoriał im. Aleksandra Rękasa) zgromadziła już ponad 200 uczestników reprezentujących 18 klubów z 8 województw!
- Za tymi sukcesami, stoją wspaniali ludzie – instruktorzy prowadzący zajęcia z dziećmi, którzy sami postanowili poznać pływanie artystyczne, a następnie tworzyć w swoich ośrodkach całe małe społeczności synchro. Bo pływanie artystyczne to sport zespołowy, więc dobrze zbudowany zespół to podstawa! Za to ogromnie tym osobom dziękujemy – wspomina Szczęśniak, która podkreśla, że projekt daje też korzyści szkoleniowcom.
- W programie szkoliliśmy osoby prowadzące zajęcia - podczas szkoleń on-line, ale także przy współpracy z World Aquatics podczas 4-dniowego stacjonarnego szkolenia we Wrocławiu. Pod okiem 2 zagranicznych i niezwykle doświadczonych prowadzących 21 uczestników poznało najnowsze trendy i metody w nauczani pływania artystycznego. Było niezwykle inspirująco – dodaje.
Kluby otrzymały także specjalistyczny sprzęt audio wraz z podwodnymi głośnikiem, a w ramach programu powstały wydawnictwa szkoleniowe i broszury informacyjne. Wszystko, aby przybliżyć ten piękny olimpijski sport i sprawić, byw perspektywie kilku najbliższych lat ośrodki prowadzące zajęcia pływania artystycznego były już we wszystkichszesnastu województwach.