Srebro Łukaszewicza, finały Polaków w Madrycie!

Czworo reprezentantów Polski w skokach do wody zaprezentowało się w weekend w Madrid International Diving Meet 2023. W stolicy Hiszpanii biało-czerwoni spisali się bardzo dobrze, kwalifikując się do finałów w konkurencjach olimpijskich. Co więcej, Robert Łukaszewicz wywalczył srebro w skokach z wieży.


W prestiżowych zawodach, które znalazły się w oficjalnym kalendarzu World Aquatics, wzięło udział czternaście reprezentacji. Oprócz Polaków i Hiszpanów w Madrycie pojawili się Australijczycy, Czesi, Kolumbijczycy, Niemcy, Grecy, Węgrzy, Włosi, Litwini, Portorykańczycy, Serbowie, Szwajcarzy i Singapurczycy.

Dla naszych skoczków do wody był to pierwszy międzynarodowy start w sezonie olimpijskim. Do rywalizacji przystąpili szykujący się do występu w przyszłorocznych mistrzostwach świata reprezentanci Stali Rzeszów: Aleksandra Błażowska, Kaja Skrzek, Andrzej Rzeszutek i Robert Łukaszewicz, którym towarzyszyli trener główny kadry narodowej seniorów Andrzej Kozdrański oraz fizjoterapeuta Jacek Schroeder.

Najwyżej sklasyfikowany został Łukaszewicz. Polak pewnie wszedł do finału skoków z wieży, a w nim stoczył emocjonującą walkę o zwycięstwo z Tomem Waldsteinerem z Niemiec, Maxem Canelą z Hiszpanii oraz Andreasem Sargentem i Riccardo Giovanninim z Włoch. Ostatecznie najlepszy okazał się reprezentant naszych zachodnich sąsiadów. Łukaszewicz uplasował się na 2. miejscu z notą 363.50 pkt - zaledwie 1.3 pkt za Waldsteinerem.

Wysokie pozycje zajmowali też pozostali, startujący na trampolinie 3 m. Po przejściu eliminacji i półfinałów Andrzej Rzeszutek był 8. w finale rywalizacji mężczyzn. Z kolei wśród kobiet Kaja Skrzek została sklasyfikowana na 6. lokacie, a Aleksandra Błażowska była 10.

Przed biało-czerwonymi kolejny etap przygotowań do bardzo ważnych mistrzostw świata. W Dausze do zdobycia będą kwalifikacje olimpijskie. Czempionat globu odbędzie się w dniach 2-10 lutego.