Świetny start Fiedkiewicz! Rekord Polski młodzieżowców w Londynie

Kornelia Fiedkiewicz ustanowiła nowy rekord Polski młodzieżowców na dystansie 100 m stylem dowolnym podczas zawodów AP Race London International, które odbyły się na olimpijskiej pływalni w stolicy Wielkiej Brytanii. Nasza reprezentantka w wielkim finale zajęła 3. pozycję.

Za reprezentantką Juvenii Wrocław, która na co dzień trenuje w drużynie Loughborough University, intensywne tygodnie. Po startach w cyklu Mare Nostrum udała się do Londynu na mocno obsadzone zawody AP Race International zorganizowane z rozmachem przez organizację należącą do rekordzisty świata w stylu klasycznym, Adama Peaty’ego.

Polska pływaczka rozpoczęła rywalizację od startu na 50 m stylem dowolnym. Rano bez problemów przebrnęła eliminacje, a kilka godzin później zasygnalizowała, że jest w bardzo dobrej dyspozycji. Jedną długość basenu przepłynęła w 25.20, czyli o zaledwie 13 setnych sekundy wolniej od swojego rekordu życiowego z tegorocznych mistrzostw Polski w Olsztynie. Na mecie została sklasyfikowana na 3. miejscu. Szybsze od niej były tylko Anna Hopkin z Wielkiej Brytanii (24.84) i reprezentantka USA, Catie DeLoof (24.87).

Brązowy medal Fiedkiewicz wywalczyła też na dwukrotnie dłuższym dystansie. W finale zanotowała rezultat 54.45, poprawiając życiówkę aż o 56 setnych sekundy! Jej czas to czwarty wynik w historii polskiego pływania. Lepiej od niej w tej konkurencji radziła sobie do tej pory tylko Katarzyna Wasick (trzykrotnie).

Osiągnięcie Fiedkiewicz jest też lepsze od rekordu Polski młodzieżowców. Dotychczas należał on do Aleksandry Polańskiej i wynosił 54.82. Reprezentantka UKS GOS Raszyn zanotowała go podczas krajowego czempionatu w 2022 roku.

Na mecie przed Fiedkiewicz znów znalazły się Hopkin i DeLoof. Tym razem zamieniły się miejscami. Amerykanka finiszowała w 54.04, wyprzedzając Brytyjkę o 29 setnych sekundy.