Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Lublinie ponownie najlepsza w Lidze SMS
Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Lublinie ponownie najlepsza w Lidze SMS
Reprezentanci SMS Lublin triumfowali w klasyfikacji generalnej Ligi Szkół Mistrzostwa Sportowego w sezonie 2024/2025. Tym samym obronili tytuł wywalczony przed rokiem. Sukces przypieczętowali na własnym terenie, wyprzedzając w zestawieniu punktowym dwie ekipy z Warszawy.
Gospodarze przystępowali do rywalizacji z minimalną przewagą nad SMS Warszawa Bielany. Wypracowali ją podczas pierwszej rundy, która w październiku ubiegłego roku odbyła się na krótkiej pływalni w Oświęcimiu. Wówczas lublinianie wyprzedzili zawodników ze stolicy o zaledwie jeden punkt.
Na własnym obiekcie zaprezentowali się z bardzo dobrej strony, wygrywając aż 15 z 39 rozegranych konkurencji. W rywalizacji indywidualnej znakomicie spisywał się między innymi Mikołaj Popiel, który był najszybszy czterokrotnie: na 100 i 200 m stylem motylkowym oraz 200 i 400 m stylem zmiennym.
Sporo punktów dorzucił również Przemysław Pietroń – triumfator rywalizacji na 50, 100 i 200 m stylem dowolnym. Urodzony w 2007 roku lublinianin popisał się dodatkowo bardzo efektownym występem na pierwszej zmianie sztafety 4x100 m stylem dowolnym. Dwie długości basenu pokonał w 49.89, pierwszy raz w życiu łamiąc barierę 50 sekund. Był to najbardziej wartościowy rezultat całych zawodów (828 pkt World Aquatics) i trzeci w tym roku czas w naszym kraju.
Gospodarze mieli jeszcze okazję fetować zwycięstwa wszystkich męskich sztafet, drużyny kobiet na dystansie 4x200 m stylem dowolnym, Oliwii Przybylskiej na 200 i 400 m stylem zmiennym, a także Julii Brzozowskiej i Mieszka Nowackiego na 200 m stylem grzbietowym.
Zawodnicy SMS Lublin już na trzy konkurencje przed końcem zawodów zapewnili sobie obronę tytułu. Łącznie zgromadzili w trakcie dwudniowych zawodów 1756 punktów – o 188 więcej od SMS Warszawa Bielany. W stołecznym zespole wyróżnili się między innymi Warwara Hluszczenko i Aleksander Styś. Oboje uzyskali ponad 800 pkt World Aquatics za rywalizację na 50 m stylem grzbietowym.
Hluszczenko w swojej koronnej konkurencji zanotowała rezultat 28.83, wyprzedzając o 29 setnych sekundy dobrze dysponowaną Julię Smurzyńską. Była też najszybsza na 100 m stylem dowolnym i pomogła ekipie z Bielan triumfować w sztafetach: 4x100 m stylem dowolnym kobiet oraz 8x50 m stylem dowolnym mix.
Z kolei Styś na sprinterskim dystansie wśród grzbiecistów uzyskał znakomity czas 25.30. Ze swoim osiągnięciem (gorszym od minimum na mistrzostwa świata o zaledwie dziewiętnaście setnych sekundy) wskoczył na 7. miejsce w klasyfikacji wszech czasów polskiego pływania. W tym roku szybszy od niego w naszym kraju był jedynie Ksawery Masiuk.
Dodatkowo młody zawodnik z Bielan wyraźnie zwyciężył na dwa razy dłuższym dystansie i wygrał ciekawą rywalizację na 50 m stylem motylkowym, wyprzedzając Gracjana Drapałę oraz Przemysława Pietronia.
Na trzecim miejscu w zestawieniu punktowym znaleźli się reprezentanci SMS Warszawa Konwiktorska. Druga ze stołecznych drużyn utrzymała pozycję, którą zajmowała po pierwszej rundzie. W Lublinie wyróżnili się między innymi Tymon Janus, który okazał się najszybszy na 50 m stylem klasycznym i Elżbieta Milancej, która triumfowała wśród żabkarek na dystansie 200 metrów.
Ciekawą walkę o czwarte miejsce w klasyfikacji końcowej stoczyły ekipy z Małopolski. Ostatecznie SMS Kraków o 39 punktów wyprzedził SMS Oświęcim. Sporo radości ekipie z Krakowa dostarczyła ostatnia kobieca konkurencja, zakończona zwycięstwem sztafety 4x100 m stylem zmiennym w składzie: Julia Smurzyńska, Emilia Nowacka, Zoya Żak i Maria Łakoma. Smurzyńska była też najlepsza indywidualnie na 100 m stylem grzbietowym. Z kolei drużyna z Oświęcimia zakończyła zawody z jednym zwycięstwem – Igi Polak na dystansie 800 m stylem dowolnym.
Trzymająca w napięciu do samego końca była też rywalizacja o siódmą lokatę. Sukcesem zakończyła ją Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Bydgoszczy, w której wyróżniającą się postacią była Zofia Minta – najlepsza zawodniczka na dystansach 50 i 100 m stylem klasycznym. Bydgoszczanie wyprzedzili o 5 punktów SMS Wrocław i okazali się lepsi o 43 punkty od SMS Gdańsk.
Aż czterokrotnie w trakcie drugiej rundy ligowych zmagań wygrywali reprezentanci SMS Szczecin. Bezkonkurencyjny na 400 i 1500 m stylem dowolnym okazał się Michał Gnaczyński, natomiast wśród kobiet Natalia Duda zwyciężyła na 400 m stylem dowolnym, a Anna Duda na 100 m stylem motylkowym.
W pozostałych konkurencjach pierwsze miejsca zajmowali przedstawiciele SMS Wrocław: Szymon Radzikowski (100 i 200 m stylem klasycznym) oraz Amelia Władyczka (200 m stylem dowolnym), Laura Gil z SMS Ostrowiec (50 m stylem dowolnym), Gabriela Chabowska z SMS Gdańsk (50 m stylem motylkowym), a także Natalia Piekarska z SMS Olsztyn (400 m stylem zmiennym).