Trudne warunki, wymagający rywale i obiecujące wyniki. Mistrzowie Europy juniorów powalczyli w Katarze

Debiutancki występ Piotra Woźniaka i Bartosza Kapały w mistrzostwach świata na wodach otwartych dobiegł końca. Obaj nasi mistrzowie Europy juniorów dzielnie walczyli o jak najwyższe lokaty na dystansie 10 km na niełatwej trasie przy Porcie Doha. Ostatecznie wyżej sklasyfikowany był Woźniak, który zajął 20. miejsce.

Do niedzielnych zmagań przystąpiło ostatecznie aż 79 zawodników, którzy mieli do pokonania sześć pętli. Podopieczni Tomasza Grabysy i Agnieszki Kozłowskiej rozpoczęli ściganie z dużym aniumuszem, trzymając się czołówki. Z czasem peleton zaczął się jednak rozrywać i w szerokiej czołówce pozostał tylko Woźniak.
Urodzony w 2005 roku zawodnik Kormorana Olsztyn dopłynął do mety na znakomitej 20. pozycji. Całą trasę pokonał w czasie 1:49:45.5, tracąc do zwycięzcy niespełna półtorej minuty. Kapała, który był drugim najmłodszym zawodnikiem biorącym udział w wyścigu, został sklasyfikowany na 41. miejscu z wynikiem 1:53:47.4.
Na najwyższym stopniu podium stanął wicemistrz świata z Fukuoki, Kristof Rasovszky. Węgier bardzo mądrze rozegrał cały wyścig i po mocnym finiszu pierwszy pojawił się na mecie. Srebro wywalczył Marc-Antoine Olivier z Francji, a brąz Hector Pardoe z Wielkiej Brytanii.

- To był trudny wyścig: temperatura wody, fala, wiatr, doświadczeni zawodnicy wokół. O trudach rywalizacji świadczy to, co powiedział mi trener Floriana Wellbrocka. Niemca pokonała temperatura wody (obrońca tytułu zajął 29. miejsce – przyp. red.). Nie mógł wejść na wyższą frekwencję pływania i miał zbyt niskie tętno – podsumował niedzielne warunki będący na miejscu trener Grabysa.
To nie koniec występów Woźniaka i Kapały w Katarze. W środę zaprezentują się jeszcze na dystansie 5 km. Start naszych reprezentantów wspierają sponsor główny Polskiego Związku Pływackiego – Polska Grupa Energetyczna S.A. oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Mistrzostwa świata w sportach wodnych potrwają do 18 lutego. Polaków na czempionacie globu w Dosze zobaczymy również w pływaniu i skokach do wody.