Trzy rekordy Polski w Aquasferze

W trakcie letnich mistrzostw Polski 14-latków, które odbyły się w Olsztynie, padły trzy rekordy Polski juniorów – wszystkie w rywalizacji chłopców. Klasyfikację medalową wygrali reprezentanci Nawy Skierniewice, a w punktowym zestawieniu najlepsza okazała się drużyna G-8 Bielany Warszawa.

Aż dwa najlepsze czasy w historii polskiego pływania wśród 14-latków poprawiał Paweł Ginalski. Pływak Swim2Win Krosno dokonał tej sztuki zdobywając złoto na 50 m stylem klasycznym (30.33) i na dwukrotnie dłuższym dystansie (1:06.89). Do swojego medalowego dorobku w Aquasferze Ginalski dorzucił jeszcze brąz na 200 metrów (wygrał Marcel Jureko z Jedynki Elbląg przed Marcelem Włodarczykiem z Huraganu Sosnowiec).

Rekordem Polski może się już pochwalić również Szymon Zgoda. Zawodnik Jagiellonki Warszawa skompletował potrójną koroną w stylu grzbietowym, a historyczny rezultat uzyskał na najdłuższym dystansie. W finale cztery długości basenu przepłynął w 2:09.09 i poprawił o 38 setnych sekundy osiągnięcie Filipa Kosińskiego z 2018 roku.

Najbardziej utytułowaną zawodniczką mistrzostw została Wiktoria Gracjasz. Reprezentantka Jasienia Sucha Beskidzka wygrała aż pięć konkurencji indywidualnych. Najszybsza okazała się na 50, 100 i 200 m stylem dowolnym, 50 m stylem motylkowym oraz 200 m stylem zmiennym. Swoje sukcesy okrasiła wartościowymi rezultatami. Najlepiej punktowany był jej czas z finału 100 m stylem dowolnym (57.87).

Bardzo blisko podobnego wyczynu był Tymoteusz Jóźwiak - triumfator finałów na dystansach 200 i 400 m stylem dowolnym oraz 100 i 200 m stylem motylkowym. Zawodnik Jedynki Łódź nie zdobył złota tylko na 50 m stylem motylkowym. W sprinterskich zmaganiach lepsi okazali się Michał Szymczyk (UKS GOS Raszyn) i Hubert Cisoski (CSiR MOS Dąbrowa Górnicza).

Klasyfikację medalową wygrała 4-osobowa reprezentacja Nawy Skierniewice, która w trakcie czempionatu zgromadziła 6 złotych, 3 srebrne i 2 brązowe krążki. Zwycięstwo odniosła sztafeta mieszana 4x100 m stylem zmiennym, ale sukcesy na swoje konto zapisały też Weronika Lesiak (1. na 50 i 100 m stylem klasycznym) oraz Alicja Rodziewicz (1. na 100 i 200 m stylem motylkowym, a także 400 m stylem zmiennym).

Zawodnicy ze Skierniewic w medalowym zestawieniu wyprzedzili ekipę G-8 Bielany Warszawa dzięki lepszemu bilansowi srebrnych medali. Ekipa ze stolicy była jednak najlepsza w klasyfikacji punktowej. Duża w tym zasługa aż pięciu sztafet, które stawały na najwyższym stopniu podium. Ze złota cieszył się również Piotr Jackiewicz – najszybszy na 50 m stylem dowolnym.