Udana próba generalna! Piotr Woźniak tuż za podium Pucharu Europy

Piotr Woźniak zajął 4. pozycję w wyścigu na dystansie 10 km podczas Pucharu Europy w pływaniu na wodach otwartych, który odbył się w Barcelonie. Do miejsca na podium reprezentant Kormorana Olsztyn stracił zaledwie jedną dziesiątą sekundy. Dla 18-latka był to kolejny sprawdzian przed olimpijskim debiutem.

Podopieczny Agnieszki Kozłowskiej i Tomasza Grabysy od dwóch tygodni przebywa na zgrupowaniu w hiszpańskiej Calelli, gdzie ciężko pracuje nad formą na igrzyska. Pomiędzy treningami wybrał się do stolicy Katalonii, by zdobyć kolejne cenne doświadczenia w starciu z międzynarodową stawką.

W rywalizacji wzięło udział 22 zawodników. Woźniak od początku wyścigu płynął w czołówce i na końcowych metrach również nie zabrakło go w 9-osobowej grupie walczącej o zwycięstwo.

Ostatecznie zawodnik olsztyńskiego Kormorana finiszował tuż za podium. Do najszybszego tego dnia Guillema Pujola z Hiszpanii stracił niespełna dwie sekundy. Drugi był Paul Niederberger z Austrii, a na trzecim miejscu uplasował się Emile Mesmacque. Francuz był szybszy od Polaka tylko o jedną dziesiątą sekundy - minimalnie wygrywają walkę nie tylko o brązowy medal, ale też o triumf w klasyfikacji juniorów.

Próbę generalną przed występem w Paryżu Woźniak mógł jednak zaliczyć do udanych. W pierwszym tygodniu lipca będzie jeszcze trenował w Calelli. Później czekają go ostatnie przygotowania do igrzysk. Olimpijski wyścig w Sekwanie został zaplanowany na 9 sierpnia.

Wyniki rywalizacji mężczyzn:
1. Guillem Pujol (Hiszpania)   1:56:33.3
2. Paul Niederberger (Szwajcaria)   1:56:34.3
3. Emile Mesmacque (Francja)   1:56:34.9
4. Piotr Woźniak (Polska)   1:56:35.0

W wyścigu kobiet zwyciężyła Lisa Pou. Zawodniczka z Monako sygnalizowała dobrą formę już kilka tygodni temu, podczas mistrzostw Europy w Belgradzie (była 5. na 5 km i 6. na 10 km), a w Barcelonie skutecznie uciekła rywalkom na finiszu, wyprzedzając Angelicę Andre z Portugalii o ponad trzy sekundy. Na najniższym stopniu podium stanęła reprezentantka gospodarzy, Paula Otero.

Kolejne zawody o Puchar Europy odbędą się już po igrzyskach. W ostatni dzień sierpnia czołowi pływacy Starego Kontynentu zmierzą się ze sobą na Jeziorze Ochrydzkim w Macedonii Północnej.