Udany sprawdzian przed eliminacjami ME U-17. Drugie miejsce Polaków na Słowacji

Reprezentacja Polski do lat 17 w piłce wodnej wzięła udział w towarzyskim turnieju międzynarodowym, który odbył się w słowackiej miejscowości Novaky. Biało-czerwoni w trakcie trzech dni rywalizacji wygrali aż cztery spotkania i ostatecznie zakończyli rozgrywki na 2. pozycji.

Fazę grupową podopieczni Marcina Bara i Nikity Czupryny rozpoczęli od starcia z dobrze sobie znanymi Gruzinami. Obie drużyny zmierzyły się ze sobą kilka miesięcy temu w finale Srebrnej Dywizji mistrzostw świata do lat 16. Wtedy nieznacznie lepsi byli nasi rywale. Tym razem role się odwróciły, choć początkowe minuty nie należały do najlepszych w wykonaniu Polaków. Po pierwszej kwarcie nasi waterpoliści przegrywali 2:6. Z czasem opanowali jednak sytuację i koncertowo rozegrali trzecią część gry. Dzięki temu odwrócili losy całego meczu, wygrywając 13:12.

W piątkowe popołudnie biało-czerwoni poszli za ciosem i odnieśli bardzo cenny sukces - za sprawą ich dobrej postawy pierwszy raz w XXI wieku mogliśmy się cieszyć pokonaniem reprezentacji Rumunii. Spotkanie zakończyło się wynikiem 12:7, a w ataku brylował wyjątkowo skuteczny Bartosz Grabiński. Zawodnik z Warszawy pokonał bramkarza rywali aż 7-krotnie, dokładając te trafienia do 6 bramek zdobytych z Gruzją.

Następnego dnia młodzi Polacy przypieczętowali pierwsze miejsce w grupie A zwycięstwem 8:7 z Ukrainą. W półfinale czekała na nich reprezentacja Mołdawii. Mecz miał niesamowity przebieg. Mołdawianie po dwóch kwartach prowadzili już 10:5, ale w drugiej części gry świetna postawa Mateusza Goika w bramce, skuteczna defensywa i dobra skuteczność w ataku (m. in. Wiktora Staniszewskiego, który zakończył mecz z 6 trafieniami) pozwoliły całkowicie zniwelować straty. Przez 16 minut biało-czerwoni nie dali się pokonać ani razu i wygrali 12:10.

Finał z Rumunią też rozpoczął się dobrze. Wynik otworzył Grabiński, trafiając do siatki rywali z rzutu karnego. W dalszej części meczu zabrakło jednak skuteczności, a dodatkowo trenerzy Bar i Czupryna nie mogli skorzystać ze wszystkich swoich zawodników, z którymi przyjechali na zgrupowanie. Rumuni zdobyli 10 bramek z rzędu i kontrolowali grę, ostatecznie wygrywając 11:3. Pozostałe dwa trafienia dla naszej drużyny dorzucił Grabiński, który okazał się naszym najlepszym strzelcem w całym turnieju (22 gole).

Dla reprezentantów Polski był to doskonały sprawdzian przed eliminacjami mistrzostw Europy, które odbędą się już w dniach 16-19 marca. Na Malcie naszymi rywalami, oprócz gospodarzy, będą Słowacy, Łotysze i Brytyjczycy. Awans wywalczą dwie najlepsze ekipy.

Warto dodać, że w weekendowym turnieju w Novakach wzięli też udział waterpoliści Pałacu Młodzieży Warszawa, którzy m. in. dwukrotnie pokonali reprezentację Czech. To pozwoliło im zająć 7. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Skład reprezentacji Polski: Mateusz Goik – Oliwier Bańkowski, Jakub Błoch, Paweł Broniecki, Mateusz Ciuła, Bartosz Grabiński, Kamil Greif, Adam Guzy, Piotr Kędzior, Aleksander Pyrek, Jacek Różycki, Wiktor Staniszewski