Warunki utrudniły zadanie biało-czerwonym. Kowalska 18. w Pucharze LEN

Warunki utrudniły zadanie biało-czerwonym. Kowalska 18. w Pucharze LEN

Klara Kowalska z AZS UMCS Lublin zajęła 18. miejsce na dystansie 10 km podczas zawodów Pucharu LEN w pływaniu na wodach otwartych. Rywalizacja w Piombino stała pod znakiem trudnych warunków atmosferycznych, a wyścigu nie ukończyło aż 35 zawodników.

Do Włoch udała się czteroosobowa reprezentacja Polski. W jej skład weszli Natalia Piekarska (UKS 190 Łódź), Klara Kowalska (AZS UMCS Lublin) oraz Piotr Woźniak i Bartosz Kapała (Kormoran Olsztyn).

- Wyścig odbył się w trudnych warunkach: zimna woda (18 stopni), fala. Rywalizacji nie ukończył między innymi Gregorio Paltrinieri. Młodzi polscy pływacy walczyli bardzo ambitnie i zebrali wiele cennych doświadczeń – relacjonował prosto z Piombino trener Tomasz Grabysa, który opiekował się naszą kadrą wspólnie z Marcinem Młynarczykiem.

– Piotr Woźniak do 7.5 km utrzymywał się w ścisłej czołówce. Płynął w okolicach 8. miejsca. Niestety, w ferworze walki został kopnięty w twarz - pękły mu okulary, a uraz okolic oka uniemożliwiły mu kontynuowanie wyścigu. Bartek Kapała i Natalia Piekarska, pomimo ambitnej postawy, z powodu zimna nie ukończyli wyścigu. Najlepiej zaprezentowała się Klara Kowalska, która przez 6 km płynęła w czołowej grupie i ukończyła wyścig na 18. pozycji – dodawał szkoleniowiec Kormorana.

Kowalska w swoim debiucie na zawodach tej rangi uzyskała czas 2:07.21.6, dopływając do mety 5 minut i 16 sekund za zwyciężczynią. Na najwyższym stopniu podium stanęła Oceane Cassignol z Francji, która wyprzedziła reprezentantki gospodarzy: Ginevrę Taddeucci oraz Barbarę Pozzobon. Poza pierwszą trójką znalazły m. in. się największe faworytki: wicemistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro Rachele Bruni czy medalistka mistrzostw świata Lara Grangeon.

Mocno obsadzone, ale i zakończone wieloma niespodziankami, były również zawody mężczyzn. W wymagających okolicznościach najlepiej poradzili sobie Włosi, którzy zajęli aż 7 pierwszych miejsc. Wygrał Domenico Acerenza.

Kolejne zawody o Puchar Europy odbędą się już za miesiąc. Dokładnie 17 czerwca pływacy będą się ścigać w Belgradzie.