Woźniak znów na podium mistrzostw Europy juniorów! Dobre występy Polaków w Wiedniu

Piotr Woźniak już drugi raz w życiu stanął na podium mistrzostw Europy juniorów w pływaniu na wodach otwartych! W Wiedniu reprezentant Kormorana Olsztyn wywalczył srebro w kategorii 18-19 lat, a sukces na dystansie 10 km zagwarantował mu świetny finisz. Dobre występy na Dunaju zanotowali też inni biało-czerwoni.

Dla Woźniaka start w stolicy Austrii był kolejnym sprawdzianem formy przed debiutem na igrzyskach i okazją do walki o obronę tytułu sprzed roku. Podopieczny Agnieszki Kozłowskiej i Tomasza Grabysy spisał się świetnie. Od początku wyścigu płynął w czołówce, wspólnie ze swoim klubowym kolegą i ubiegłorocznym mistrzem Europy juniorów na 7,5 km, Bartoszem Kapałą. Kluczowe dla losów rywalizacji okazały się dwa końcowe okrążenia. Na przedostatnim od peletonu oderwała się sześcioosobowa grupa, w której utrzymał się między innymi Woźniak, a na ostatnim toczyła się już bezpośrednia batalia o medale.

Finalnie bezkonkurencyjny okazał się wielki francuski talent, Sacha Velly, natomiast Woźniak po znakomitym finiszu nieznacznie wyprzedził Jonasa Kusche z Niemiec i zdobył srebro.

Kapała finiszował na 12. miejscu, natomiast trzeci z biało-czerwonych, Jerzy Laryś z Muszelki Warszawa, został sklasyfikowany na 17. pozycji. Dla obu naszych zawodników urodzonych w 2006 roku była to pierwsza okazja do startu w mistrzostwach Europy juniorów na 10 km.

Na tym samym dystansie bardzo dobrze poradziła sobie Klara Kowalska. W swoim ostatnim juniorskim starcie zawodniczka AZS UMCS Lublin długo płynęła w środku stawki, ale w końcówce zaczęła przesuwać się w górę. Mocny finisz pozwolił jej dopłynąć w ścisłej czołówce. Zajęła 7. miejsce z czasem 2:11:16.70 i do brązowej medalistki - Chiary Sanzullo z Włoch - straciła tylko dziesięć sekund. Zmagania wygrała Clemence Coccordano. Francuzka po zaciętej walce wyprzedziła nieznacznie Georgię Makri z Grecji o 11 setnych sekundy.

Dzień wcześniej do wody wskoczyli zawodnicy rywalizujący na 5 km (kategoria 14-15 lat) i 7.5 km (16-17 lat). Wśród młodszych pływaków pojawiło się aż pięcioro reprezentantów Polski urodzonych w 2009 roku. Dobrze poradził sobie między innymi Mieszko Nowacki, który z czasem 59:16.20 finiszował na 11. miejscu w 27-osobowej stawce. Klubowy kolega Kowalskiej znalazł się przed Fabianem Janiszewskim z UKS 190 Łódź (17.) i Piotrem Wiraszką z GIM 92 Ursynów (22.). Na finiszu wyścigu dziewcząt doszło za to do polskiego pojedynku o 13. lokatę. Górą wyszła z niego Iga Polak z Unii Oświęcim, która wyprzedziła reprezentującą Polonię Warszawa Aleksandrę Kuczmar o cztery dziesiąte sekundy.

Na dłuższym dystansie najwyżej finiszowała starsza z sióstr Kuczmar, Zuzanna. Zawodniczka Polonii Warszawa wygrała na finiszu walkę o 12. pozycję z Turczynką i Czeszką. Uzyskała czas 1:37:46.49, tracąc do zwyciężczyni trzy i pół minuty. Z kolei w rywalizacji chłopców mieliśmy aż trzech naszych przedstawicieli, którzy znaleźli się na przełomie drugiej i trzeciej dziesiątki. Oliwier Ponieważ (AZS UMCS Lublin) był 19., Bartosz Tarczyńśki (UKS 190 Łódź) 21., a Mateusz Kraska (AZS UMCS Lublin) zajął 24. miejsce.

Na zakończenie mistrzostw biało-czerwoni popłynęli jeszcze w wyścigach sztafetowych. Wśród drużyn do lat 16 reprezentowali nas Iga Polak, Aleksandra Kuczmar, Mieszko Nowacki i Fabian Janiszewski, a w rywalizacji ekip do lat 19 wystąpili Klara Kowalska, Zuzanna Kuczmar, Bartosz Kapała i Piotr Woźniak. Wyżej sklasyfikowani zostali młodsi zawodnicy, którzy dystans 4x1500 metrów przepłynęli w 1:11:03.95. Dało im to 6. lokatę wśród rówieśników. Starsi biało-czerwoni w swojej kategorii wiekowej uplasowali się natomiast na 9. pozycji z rezultatem 1:10:06.28.

W klasyfikacji drużynowej całych mistrzostw reprezentanci Polski zostali sklasyfikowani na 8. miejscu z dorobkiem 83 punktów. Wygrali Węgrzy przed Niemcami i Włochami. Najlepsi w zestawieniu medalowym okazali się natomiast Francuzi. Trójkolorowi w Wiedniu sięgnęli po trzy złote krążki.

Kolejne mistrzostwa Europy juniorów odbędą się w przyszłym roku w dniach 20-22 czerwca. Gospodarza imprezy European Aquatics ma ogłosić w najbliższym czasie.