Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu

Już w czwartek w Rzymie zainaugurowane zostaną mistrzostwa Europy w sportach wodnych. Pierwsi do walki w Foro Italico ruszą polscy pływacy, ale emocji nie powinno zabraknąć również w innych dyscyplinach. Łącznie rozdanych zostanie aż 77 kompletów medali.

Zawody odbędą się zaledwie kilkanaście miesięcy po poprzednim czempionacie Starego Kontynentu, przesuniętym z powodu pandemii z 2020 na 2021 rok. Z Budapesztu biało-czerwoni wrócili ze srebrem, który na dystansie 50 m stylem dowolnym wywalczyła Katarzyna Wasick. Teraz Polka stanie przed szansą na kolejny sukces w swojej koronnej konkurencji. Na listach startowych ma drugi czas zgłoszenia, gorszy jedynie od rezultatu swojej wielkiej rywalki, Sary Sjoestroem ze Szwecji.

Czołowe lokaty na listach zajmują też inni członkowie liczącej 30 osób reprezentacji: Jan Kozakiewicz na 50 m stylem klasycznym, Jakub Majerski na 100 m stylem motylkowym czy Ksawery Masiuk na 50 m stylem grzbietowym.

Z uwagą będziemy śledzić również poczynania Polaków w innych dyscyplinach. W skokach do wody zaprezentuje się 4-osobowa kadra: Andrzej Rzeszutek, Robert Łukaszewicz, Kaja Skrzek i Aleksandra Błażowska, a w skokach z wysokości na starcie pojawi się doświadczony Kris Kolanus. Z kolei Klaudia Tarasiewicz i Krzysztof Chmielewski wystąpią nie tylko na pływalni, ale też na wodach otwartych w Ostii.

Rzym będzie gospodarzem mistrzostw Europy drugi raz w historii. Po raz pierwszy stolica Włoch gościła najlepszych specjalistów od sportów wodnych w 1983 roku. W międzyczasie w Foro Italico odbył się też pamiętny czempionat globu w 2009 roku, podczas którego padły aż 43 rekordy świata.

Terminarz mistrzostw Europy
Pływanie: 11-17 sierpnia
Pływanie artystyczne: 11-15 sierpnia
Skoki do wody: 15-21 sierpnia
Skoki z wysokości: 18-20 sierpnia
Pływanie długodystansowe: 18-21 sierpnia