Wystartował cykl Arena Grand Prix Pucharu Polski!

W Opolu rozpoczęły się pierwsze zawody Arena Grand Prix Pucharu Polski w sezonie 2023/2024. Zmagania odbywają się na długim basenie i są dobrą okazją do sprawdzenia się przed zbliżającymi się mistrzostwami Polski, które również odbędą się na 50-metrowej pływalni.

Impreza rangi Pucharu Polski powraca do Opola po kilku latach przerwy. W XXI wieku Grand Prix odbywało się tu ośmiokrotnie (najpierw na pływalni popularnej „Piątki”, a później już w „Wodnej Nucie”), ale po raz ostatni w 2018 roku.

- Najbliższe miesiące będą bardzo ważne dla polskiego pływania. Zwieńczymy je igrzyskami. Chcemy, żeby zmagania w Paryżu wypadły dla nas jak najlepiej i będziemy z uwagą śledzić to, jak radzą sobie nasi potencjalni olimpijczycy – mówi prezes Polskiego Związku Pływackiego, Otylia Jędrzejczak. – Cieszę się, że cykl Arena Grand Prix wraca do Opola i liczę, że kibice będą świadkami ciekawego widowiska. Trzeba jednak pamiętać, że to dopiero początek sezonu i wielu pływaków będzie w ciężkim treningu – dodaje jedyna w historii polskiego pływania mistrzyni olimpijska.

Gdy Opole po raz ostatni organizowało Arena Grand Prix, w klasyfikacji punktowej zwyciężyli Alicja Tchórz i Konrad Czerniak. Zawodnik MKP Szczecin w tym roku też pojawił się w „Wodnej Nucie”. Rywalizację rozpoczął od zajęcia 2. miejsca na 100 m stylem dowolnym. Wyprzedził go jedynie Dominik Dudys z AZS AWF Katowice (50.99 – 51.17). Chwilę później Czerniak cieszył się już ze zwycięstwa na 50 m stylem motylkowym. Jedną długość basenu przepłynął w 24.14 i wyraźnie pokonał swojego klubowego kolegę, Kacpra Czaplę, który uzyskał wynik 24.91.

W zmaganiach mężczyzn w sobotni poranek zwyciężali jeszcze Filip Kosiński z AZS AWF Warszawa (56.33 na 100 m stylem grzbietowym), Bartosz Skóra z Piątki Konstantynów Łódzki (1:05.13 na 100 m stylem klasycznym) oraz Michał Poprawa z AZS AWF Katowice (2:05.27 na 200 m stylem zmiennym).

Z kolei wśród kobiet najbardziej wartościowym wynikiem na inaugurację zawodów popisała się Julia Maik. Zawodniczka Włókniarza Kalisz była najszybsza na 50 m stylem motylkowym, notując czas 26.92. Na 100 m stylem dowolnym zwyciężyła Zuzanna Famulok (AZS AWF Katowice), która wyprzedziła Wiktorię Guść (57.49) i Maik (57.87). Na 200 m stylem klasycznym 1. miejsce zajęła Kinga Paradowska z WSG Bydgoszcz (2:33.94), a na 200 m stylem grzbietowym triumfowała Elena Włodarczyk z AZS AWF Warszawa (2:23.70).

Weekendowa rywalizacja rozpoczyna walkę o triumf w klasyfikacji generalnej sezonu 2023/2024. W poprzednim cyklu wśród mężczyzn zwyciężył Krzysztof Chmielewski z dorobkiem 2620 punktów. Zawodnik Muszelki Warszawa wyprzedził Ksawerego Masiuka (2576 pkt) i Jana Kałusowskiego (2492 pkt). Z kolei wśród kobiet doszło do niecodziennej sytuacji. Dokładnie tyle samo punktów za swoje starty w trakcie całego sezonu uzbierały Paulina Peda i Adela Piskorska (2610 pkt). Na trzecim miejscu znalazła się Dominika Sztandera (2592 pkt).

Drugą część zawodów zaplanowano na 17:00. Poprzedni ją ceremonia otwarcia, natomiast weekendowe zmagania zakończą się niedzielnym blokiem, który rozpocznie się o 9:00.

Warto dodać, że dziesięcioro czołowych polskich pływaków nie mogło wystartować w Opolu ze względu na udział w zgrupowaniu reprezentacji. Kadra prowadzona przez Pawła Wołkowa i Jakuba Karpińskiego już kilka tygodni temu na dobre rozpoczęła przygotowania pod kątem walki o wysokie lokaty na igrzyskach, a w sobotę wylatuje do Sierra Nevada. Wśród powołanych znaleźli się Laura Bernat, Paulina Peda, Mateusz Chowaniec, Adrian Jaśkiewicz, Jakub Kraska, Kacper Majchrzak, Jakub Majerski, Ksawery Masiuk, Kamil Sieradzki i Dawid Wiekiera.

Zawody w Opolu współfinansowane są ze środków otrzymanych od Samorządu Województwa Opolskiego.