XIII Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa Trenerów Pływania – dzień drugi
XIII Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa Trenerów Pływania – dzień drugi
Za nami drugi dzień XIII Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowej Trenerów Pływania, która odbywa się w krakowskim Novotelu. W piątek prelegenci poruszali tematy, które w dużej mierze obracały się wokół szkolenia w etapach specjalistycznym i mistrzostwa sportowego.
Poranny blok wykładów rozpoczął się, podobnie jak w czwartek, od wykładów Klaudii Palak i Joanny Budzis. Palak kontynuowała omawianie rekomendacji szkoleniowych, skupiając się tym razem na starszych zawodnikach. Z kolei Budzis zwróciła uwagę na istotę nabywania umiejętności mentalnych przez młodych sportowców, opisując działania podjęte w juniorskiej reprezentacji Polski w 2022 roku.
Po przerwie głos zabrali trenerzy, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami z pracy z zawodnikami na etapie specjalistycznym i mistrzostwa sportowego: Piotr Kasperek z AZS UMCS Lublin, Paweł Wołkow z G-8 Bielany Warszawa oraz Jakub Karpiński z AZS AWF Katowice.
Czwarty blok konferencji rozpoczął się od prelekcji z udziałem doświadczonych i utytułowanych szkoleniowców, którzy w swojej karierze prowadzili najlepszych polskich pływaków. Najpierw głos zabrał trener Piotr Woźnicki, opowiadając o drodze Pawła Korzeniowskiego do igrzysk olimpijskich w Atenach. Później o piramida szkolenia w klubie działającym w oparciu o strukturę szkoły i klub wielosekcyjny mówił wychowawca Konrada Czerniaka, Ryszard Kowalczyk. Wnioski ze szkolenia pływaków długodystansowych, Przemysława Stańczyka i Mateusza Sawrymowicza, podsumował Mirosław Drozd, a Paweł Słomiński opowiadał o przygotowaniach Otylii Jędrzejczak i Pawła Korzeniowskiego do startu w Pekinie w 2008 roku.
Następnie zaprezentował się dobrze znany regularnym uczestnikom konferencji Mateusz Gawełczyk, który od kilku lat porusza w Krakowie zagadnienia dotyczące odżywiania. Tym razem skupił się na temacie budowania świadomości żywienia na kolejnych etapach rozwoju pływaka.
Po nim o dopingu farmakologicznym w świecie sportu opowiedział dr Andrzej Pokrywka z zakładu Biochemii i Farmakogenomiki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a Małgorzata Fijałek-Żuk pokazała trenerom jakie korzyści mogą płynąć z dbania o siebie i swoje zdrowie psychiczne.
Dzień tradycyjnie zakończył się panelem dyskusyjnym z udziałem prelegentów, którzy odpowiadali na pytania słuchaczy i dyskutowali na tematy poruszane w trakcie piątkowych wykładów.
Konferencja została zorganizowana przez Polski Związek Pływacki oraz Małopolski Okręgowy Związek Pływacki i jest współfinansowana ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Współorganizatorem zostało wydawnictwo AKNET-Press na czele z Katarzyną Urbańczyk-Kogut. Z kolei sponsorem wydarzenia jest Arena, a sponsorem sobotniego popołudniowego bloku firma Variopool – partnerzy PZP.