XIII Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa Trenerów Pływania – dzień pierwszy
XIII Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa Trenerów Pływania – dzień pierwszy
Inauguracyjny dzień XIII Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowej Trenerów Pływania dobiegł końca. Tematem przewodnim czwartkowych wykładów w krakowskim Novotelu było szkolenie w etapach podstawowym, wszechstronnym i ukierunkowanym (osób w wieku 9-13 lat).
Zainteresowanie tym zagadnieniem okazało się bardzo duże. W sali konferencyjnej od rana zajęta była zdecydowana większość miejsc, a kolejne osoby łączyły z Krakowem online. W tym roku – podobnie jak w dwóch poprzednich – można bowiem uczestniczyć w całym wydarzeniu także za pośrednictwem transmisji internetowej.
Największe coroczne spotkanie środowiska pływackiego w naszym kraju otworzyli rano prezes Polskiego Związku Pływackiego, Otylia Jędrzejczak oraz prezes Małopolskiego Okręgowego Związku Pływackiego, Kazimierz Woźnicki. Następnie głos zabrała dr Klaudia Palak. Adiunkt w Studium Wychowania Fizycznego i Sportu krakowskiej AGH opowiedziała o rekomendacjach szkoleniowych dla dzieci w wieku 9-13 lat.
Po niej do uczestników konferencji przemówiła Joanna Budzis, która poruszyła temat wspierania dzieci na początku ich sportowej drogi. Następnie swoim doświadczeniem ze szkolenia młodych zawodników dzielili się na forum przedstawiciele UKS SMS Galicji Kraków (Michał Majerski i Łukasz Balicki), UKP Polonii Warszawa (Wojciech Kobylarczyk) oraz UKS GIM92 Ursynów (Mirosław Małkiewicz i Maciej Skorulski).
Następnie przed słuchaczami zaprezentowali się Ryszard Szul i Magdalena Olszewska w temacie „Realizacja programu szkoleniowego w etapie wszechstronnymi i ukierunkowanym – weryfikacja za pomocą testów”. Ciekawe zagadnienia poruszył też Łukasz Wądrzyk, który opowiadał o biomechanicznym ujęciu „czucia wody” oraz oddychaniu stanowiącym fundament pływania. Z kolei Marek Strzała i Kamil Sokołowski omówili wyniki badań zawodników z Małopolski przeprowadzonych na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie w 2021 roku, skupiając się na właściwościach morfologicznych, fizjologicznych i funkcjonalnych organizmów młodych pływaków. Wieczorny blok tematyczny zakończyła żywa debata pomiędzy prelegentami i słuchaczami.
Drugi dzień konferencji będzie stanowił płynne przejście do zagadnień dotyczących szkolenia w etapach specjalistycznym i mistrzowskim.
Konferencja została zorganizowana przez Polski Związek Pływacki oraz Małopolski Okręgowy Związek Pływacki i jest współfinansowana ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Współorganizatorem zostało wydawnictwo AKNET-Press na czele z Katarzyną Urbańczyk-Kogut. Z kolei sponsorem wydarzenia jest firma Arena, a sponsorem panelu, który odbędzie się w sobotnie popołudnie, Variopool – partnerzy Polskiego Związku Pływackiego.