Zwycięstwo Wasick na inaugurację Pucharu Świata

Katarzyna Wasick okazała się najszybsza na dystansie 50 m stylem dowolnym podczas pierwszego dnia inauguracyjnych zawodów Pucharu Świata, które odbywają się na 25-metrowym basenie w Szanghaju. Na czołowych miejscach w wyścigach finałowych zameldowali się też Kacper Stokowski i Jakub Majerski.

Wasick od początku sygnalizowała rywalkom, że w finale czeka je trudne zadanie. Zawodniczka AZS AWF Katowice, która na co dzień trenuje w Stanach Zjednoczonych, zdecydowanie wygrała eliminacje swojej ulubionej konkurencji z czasem 23.82. Kilka godzin później scenariusz się powtórzył - znów była najszybsza.

W sesji finałowej Wasick zanotowała rezultat 23.87 i była jedyną sprinterką, która tego dnia złamała barierę 24 sekund. Ostatecznie wyprzedziła o osiemnaście setnych sekundy Yufei Zhang. Faworytka gospodarzy była w stanie dotrzymać kroku naszej zawodniczce jedynie na pierwszej długości basenu. Za Polką i Chinką finiszowała Milla Jensen z Australii (24.19).

O miejsce w pierwszej trójce finału 200 m stylem grzbietowym do ostatnich metrów walczył Kacper Stokowski. Po zaciętym finiszu zawodnik AZS UMCS Lublin, który - podobnie jak Wasick - trenuje za oceanem, zajął 4. miejsce z wynikiem 1:51.65. To czas gorszy tylko o sześć setnych sekundy od jego rekordu życiowego sprzed dwóch lat.

Wyścig wygrał Pieter Coetze z RPA, który zdecydowanie wyprzedził resztę stawki, notując rezultat 1:49.12. Drugi był Lorenzo Mora z Włoch (1:51.33), a na 3. pozycji uplasował się Enoch Robb z Australii, który wyprzedził Stokowskiego o dokładnie dwadzieścia jeden setnych sekundy.

Z kolei Jakub Majerski zaprezentował się w piątek na dystansie 100 m stylem motylkowym. W koronnej konkurencji zawodnik AZS AWF Katowice nie miał żadnych problemów z awansem do czołowej ósemki. Rano uzyskał czas 50.67, co dało mu 4. lokatę. W bardzo mocno obsadzonym finale poprawił wynik z eliminacji (cztery długości basenu przepłynął w 50.53), ale został sklasyfikowany na 6. miejscu.

Z triumfu cieszył się Noe Ponti. Szwajcar dodatkowo ustanowił nowy rekord Pucharu Świata (48.40). Za nim do mety dotarli Nyls Korstanje z Holandii (49.24) oraz Chad le Clos z RPA (49.72).

W sobotę biało-czerwoni będą mogli sprawdzić się w kolejnych konkurencjach: Wasick figuruje na listach startowych na dystansach 200 m stylem dowolnym oraz 50 m stylem motylkowym, Stokowski na 50 m stylem grzbietowym, a Majerski na 50 m stylem grzbietowym i 100 m stylem dowolnym.

Początek sesji eliminacyjnej zaplanowano na 3:30 polskiego czasu, natomiast wyścigi finałowe rozpoczną się o 12:30. Zawody potrwają do niedzieli. Z Chin pływacy przeniosą się do koreańskiego Incheon, a następnie do Singapuru.