MEJM w pływaniu artystycznym: Komplet finałów i świetne występy biało-czerwonych w Atenach

MEJM w pływaniu artystycznym: Komplet finałów i świetne występy biało-czerwonych w Atenach

Dziesięcioosobowa reprezentacja Polski w pływaniu artystycznym, która zaprezentowała się w Atenach na mistrzostwach Europy juniorów młodszych, mogła z dumą wrócić do kraju. Biało-czerwoni wystąpili w finałach wszystkich konkurencji, w których wystartowali i za każdym razem zajmowali miejsca w ścisłej czołówce.

Wyjątkowym wydarzeniem podczas czempionatu w stolicy Grecji był oczywiście brązowy medal Michaliny Gnacek w rywalizacji solistek (CZYTAJ TUTAJ). Na tym jednak nie koniec. W pozostałych konkurencjach nasi zawodnicy też wypadli znakomicie.

Program dowolny w eliminacjach duetów Gnacek i Marika Dądera-Bzdyra zakończyły na 5. miejscu, z kolei polski zespół (w składzie: Marika Dądera-Bzdyra, Zofia Dobecka, Michalina Gnacek, Łucja Kasprzyk, Matylda Kasprzyk, Dorota Olesik, Zoja Syty, Aleksandra Tekieli) uplasował się na 8. lokacie.

Awans do finałów przypieczętowały dobre występy biało-czerwonych w konkurencji figur, w której wystartowali wszyscy uczestnicy mistrzostw. Świetnie poradziły sobie zwłaszcza Michalina Gnacek i Łucja Kasprzyk - zajmując odpowiednio 10. i 11. lokatę w stawce 187 osób. Z wysokich not cieszyły się też Marika Dądera-Bzdyra i Matylda Kasprzyk.

Ostatniego dnia mistrzostw reprezentanci Polski - których w Atenach prowadziły Kseniya Yadlouskaya i Aleksandra Filipiuk – zaprezentowali się więc w aż trzech konkurencjach. Najpierw Gnacek i Dądera-Bzdyra zanotowały wynik 265.5154 pkt wśród duetów i dały się wyprzedzić tylko czterem parom: z Hiszpanii, Grecji, Francji i Włoch.

Chwilę później na tej samej lokacie znalazł się nasz duet mieszany: Kacper Kasprzyk i Zoja Syty. Zawodnicy UKS Pływanie Artystyczne Trzebnica pokazali, że od ubiegłorocznych mistrzostw świata juniorów młodszych zrobili bardzo duży progres, otrzymując od sędziów łączną ocenę 214.1997 pkt.

Zawody zwieńczyły zmagania zespołów. Polki zanotowały jeszcze lepszy występ niż w eliminacjach i ostatecznie zakończyły zmagania na 6. pozycji z wynikiem 273.3382 pkt.

Występ całej naszej reprezentacji na obiekcie pamiętającym jeszcze igrzyska olimpijskie w 2004 roku został dostrzeżony i doceniony w całym środowisku pływania artystycznego.

fot. European Aquatics / Dimitris Mantzouranis