Na kilka tygodni przed mistrzostwami Europy w Paryżu Katarzyna Wasick potwierdziła dobrą dyspozycję z ostatnich miesięcy podczas zawodów TYR Pro Swim Series w Indianapolis. Nasza sprinterka zajęła piąte miejsce w bardzo mocno obsadzonej rywalizacji na 50 m stylem dowolnym.
Wasick regularnie notuje w tym sezonie wartościowe rezultaty. Czas, który w kwietniu dał jej mistrzostwo Polski (24.29) do teraz plasuje ją na pozycji wiceliderki europejskich rankingów – jedynie za Marrit Steenbergen z Holandii (24.27) i ex aequo z Włoszką Sarą Curtis. Polka była też szybka miesiąc temu w Sacramento, gdy zwycięstwo w TYR Pro Swim Series dał jej wynik 24.41.
Aż dwie Polki reprezentujące COSW Częstochowa wywalczyły miejsca w najlepszej dwunastce grupy B (14-15 lat) na trampolinie 1 m podczas mistrzostw Europy juniorów w skokach do wody. Ósma w Budapeszcie była Patrycja Tkacz, a na 11. pozycji sklasyfikowana została Julia Rzeczycka.
Tkacz przystępowała do rywalizacji w roli brązowej medalistki ubiegłorocznego czempionatu w Atenach. Tym razem tak wielkiego sukcesu nie zdołała powtórzyć, ale znów pokazała się z bardzo dobrej strony. Podobnie jak Rzeczycka, która udowodniła niezłą dyspozycję sprzed dwóch dni (we wtorek była 12. na trampolinie 3 m).
Skoczkowie do wody Stali Rzeszów i COSW Częstochowa podzielili między siebie medale XXXII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Letnich. Rywalizacja w grupach C (12-13 lat) i D (10-11 lat) odbyła się w Akademickim Centrum Sportowo-Dydaktycznym Politechniki Łódzkiej.
Polscy skoczkowie do wody bardzo dobrze rozpoczęli starty w mistrzostwach Europy juniorów, które odbywają się w Budapeszcie. Już pierwszego dnia zawodów biało-czerwoni zajęli szóste miejsce w konkursie drużynowym. Z kolei w indywidulanych finałach wystąpili nasi zawodnicy z grupy B.
W stolicy Węgier reprezentuje nas sześcioosobowa kadra. W składzie znaleźli się bracia Elżanowscy z warszawskiego Pałacu Młodzieży: Nataniel i Gabriel, trzy zawodniczki COSW Częstochowa: Natalia Piwowarska, Julia Rzeczycka i Patrycja Tkacz oraz Gabriela Młynarczyk ze Stali Rzeszów.
Emocjonujący turniej finałowy mistrzostw Polski juniorów w piłce wodnej, który odbył się w szczecińskiej Floating Arenie, zakończył się triumfem Alfy Gorzów Wielkopolski. Młodzi waterpoliści z województwa lubuskiego odzyskali tytuł w kategorii wiekowej do lat 19 po sześciu latach przerwy.
W kadrze gorzowskiego zespołu znalazło się aż jedenastu zawodników pamiętających ubiegłoroczne wicemistrzostwo Polski. Wtedy o utracie szans na zwycięstwo w rozgrywkach U-19 zadecydowała minimalna przegrana 5 do 6 z późniejszymi triumfatorami z warszawskiego Pałacu Młodzieży. Podopieczni Jacka Osińskiego, Sebastiana Żabskiego i Macieja Chmielewskiego ruszyli więc do Szczecina z motywacją, by tym razem sięgnąć po złoto.
Zawodniczki reprezentujące UKS Syrena Pałac Młodzieży Warszawa zostały pierwszymi w historii mistrzyniami Polski juniorek młodszych w piłce wodnej. Turniej finałowy w kategorii do lat 16, który rozgrywały przed własną publicznością, zakończyły z kompletem zwycięstw.
Do rywalizacji na pływalni w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie przystąpiły cztery zespoły. Oprócz gospodyń, również Warsaw Masters Team, UKS Neptun Łódź i Stilon GKPW-59 Gorzów Wielkopolski. Historyczne zmagania otworzyły derby stolicy, wygrane przez zawodniczki Pałacu Młodzieży. Faworytki szybko odskoczyły rywalkom (już po pierwszej kwarcie było 5:0) i kontrolowały sytuację do samego końca. Ostatecznie triumfowały 14:4, udanie rozpoczynając marsz po tytuł.
Adela Piskorska i Jan Kałusowski wygrali klasyfikację generalną pływackiego PGE Grand Prix Pucharu Polski w Ostrowcu Świętokrzyskim – imprezy będącej jednocześnie 4. Memoriałem Zbigniewa Pacelta i Jana Wiederka. Trzydniowe zmagania na Rawszczyźnie były ostatnią okazją do wywalczenia miejsca w reprezentacji Polski na najważniejsze imprezy międzynarodowe tego sezonu.
Niemal 550 osób zgłosiło się do rywalizacji w drugich w tym roku zawodach o PGE Grand Prix Puchar Polski w pływaniu, które odbędą się w dniach 12-14 czerwca w Ostrowcu Świętokrzyskim. Będzie to ostatnia szansa na wywalczenie kwalifikacji na mistrzostwa Europy oraz mistrzostwa Europy juniorów.
Zawody będą również memoriałem dwóch postaci bardzo zasłużonych dla polskiego pływania: Zbigniewa Pacelta i Jana Wiederka. Obaj swoimi wynikami sportowymi oraz działalnością trenerską i organizacyjną przez wiele lat wpływali na rozwój krajowego i ostrowieckiego sportu.