Skoczkowie do wody Stali Rzeszów i COSW Częstochowa podzielili między siebie medale XXXII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Letnich. Rywalizacja w grupach C (12-13 lat) i D (10-11 lat) odbyła się w Akademickim Centrum Sportowo-Dydaktycznym Politechniki Łódzkiej.

Polscy skoczkowie do wody bardzo dobrze rozpoczęli starty w mistrzostwach Europy juniorów, które odbywają się w Budapeszcie. Już pierwszego dnia zawodów biało-czerwoni zajęli szóste miejsce w konkursie drużynowym. Z kolei w indywidulanych finałach wystąpili nasi zawodnicy z grupy B.

W stolicy Węgier reprezentuje nas sześcioosobowa kadra. W składzie znaleźli się bracia Elżanowscy z warszawskiego Pałacu Młodzieży: Nataniel i Gabriel, trzy zawodniczki COSW Częstochowa: Natalia Piwowarska, Julia Rzeczycka i Patrycja Tkacz oraz Gabriela Młynarczyk ze Stali Rzeszów.

Emocjonujący turniej finałowy mistrzostw Polski juniorów w piłce wodnej, który odbył się w szczecińskiej Floating Arenie, zakończył się triumfem Alfy Gorzów Wielkopolski. Młodzi waterpoliści z województwa lubuskiego odzyskali tytuł w kategorii wiekowej do lat 19 po sześciu latach przerwy.

W kadrze gorzowskiego zespołu znalazło się aż jedenastu zawodników pamiętających ubiegłoroczne wicemistrzostwo Polski. Wtedy o utracie szans na zwycięstwo w rozgrywkach U-19 zadecydowała minimalna przegrana 5 do 6 z późniejszymi triumfatorami z warszawskiego Pałacu Młodzieży. Podopieczni Jacka Osińskiego, Sebastiana Żabskiego i Macieja Chmielewskiego ruszyli więc do Szczecina z motywacją, by tym razem sięgnąć po złoto. 

Zawodniczki reprezentujące UKS Syrena Pałac Młodzieży Warszawa zostały pierwszymi w historii mistrzyniami Polski juniorek młodszych w piłce wodnej. Turniej finałowy w kategorii do lat 16, który rozgrywały przed własną publicznością, zakończyły z kompletem zwycięstw.

Do rywalizacji na pływalni w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie przystąpiły cztery zespoły. Oprócz gospodyń, również Warsaw Masters Team, UKS Neptun Łódź i Stilon GKPW-59 Gorzów Wielkopolski. Historyczne zmagania otworzyły derby stolicy, wygrane przez zawodniczki Pałacu Młodzieży. Faworytki szybko odskoczyły rywalkom (już po pierwszej kwarcie było 5:0) i kontrolowały sytuację do samego końca. Ostatecznie triumfowały 14:4, udanie rozpoczynając marsz po tytuł. 

Z głębokim żalem informujemy o śmierci pana Mariana Rzeźniewskiego – wieloletniego Prezesa Lubuskiego Okręgowego Związku Pływackiego.

Adela Piskorska i Jan Kałusowski wygrali klasyfikację generalną pływackiego PGE Grand Prix Pucharu Polski w Ostrowcu Świętokrzyskim – imprezy będącej jednocześnie 4. Memoriałem Zbigniewa Pacelta i Jana Wiederka. Trzydniowe zmagania na Rawszczyźnie były ostatnią okazją do wywalczenia miejsca w reprezentacji Polski na najważniejsze imprezy międzynarodowe tego sezonu.

Niemal 550 osób zgłosiło się do rywalizacji w drugich w tym roku zawodach o PGE Grand Prix Puchar Polski w pływaniu, które odbędą się w dniach 12-14 czerwca w Ostrowcu Świętokrzyskim. Będzie to ostatnia szansa na wywalczenie kwalifikacji na mistrzostwa Europy oraz mistrzostwa Europy juniorów.

Zawody będą również memoriałem dwóch postaci bardzo zasłużonych dla polskiego pływania: Zbigniewa Pacelta i Jana Wiederka. Obaj swoimi wynikami sportowymi oraz działalnością trenerską i organizacyjną przez wiele lat wpływali na rozwój krajowego i ostrowieckiego sportu.

Klaudia Tarasiewicz i Bartosz Kapała wygrali rywalizację na dystansie 3000 m podczas pierwszych w tym roku zawodów o Grand Prix Puchar Polski w pływaniu na wodach otwartych. Na Zalewie Nakło-Chechło rozstrzygnęła się też walka o miejsca w kadrze na mistrzostwa Europy juniorów.

W ramach Grand Prix Pucharu Polski rozegrano wyścigi na 1000 m (dla 12- i 13-latków) oraz 3000 m (dla zawodników 14-letnich i starszych). W wodzie pojawiło się łącznie 57 osób. 

Historyczne sukcesy polskiego pływania artystycznego! Nasi reprezentanci wywalczyli dwa brązowe medale podczas mistrzostw Europy juniorów młodszych w Luksemburgu. Trzecie miejsce w finale zajął nasz duet mieszany, a na najniższym stopniu podium stanął też indywidualnie Kacper Kasprzyk.

W Luksemburgu pojawiła się pięcioosobowa reprezentacja Polski, którą prowadziła Kseniya Yadlouskaya. Zawodnicy UKS Pływanie Artystyczne Trzebnica zaprezentowali się z bardzo dobrej strony i wrócili do kraju z dwoma medalami. 

Strony